Pedodonti
İlk Diş Muayenesi
Biberon Çürüğü
Fluorid Uygulaması
Fissür Örtücü
Travma
Diş Çürükleri
Beslenmede
Yer Tutucular
Renkli Dolgular
Ağız Ve Diş Bakımı
Ortodontik Tedavide
Gebelikte
Tooth Mousse
Süt Dişleri
Köpek Balığı Dişleri

Diş Röntgeni
Şekersiz Sakızlar
Ağız İçi Alışkanlıklar
Ortodontik Tedavi
 

 

Eğlence Dünyası

    Eğlence Dünyası
Muzik

Videolar
Sesli Hikayeler

Eğitici Oyunlar

 Resim Dosyaları

 Eğitici Oyun Siteleri

 Bright Futures Online

Pedodontist Çocuk Diş Hekimi
Dr. Nadya Hacinlioglu
Pedodonti Pediatric Dentistry

Diş Doktoru Ağız ve Diş Sağlığı

 

 

 

   Ana Sayfa > Yer Tutucular

 

Yer Tutucular

 

Süt dişlerinin en önemli görevlerinden biri, ileride sürecek olan sürekli dişlere rehberlik etmektir. Süt dişlerinin çürük veya diş travmaları nedeniyle zamanından önce kaybedilmesi, komşu dişlerin çekim boşluğuna doğru hareketine ve boşluğun kapanmasına neden olarak yer kayıpları ve çapraşıklık ile sonuçlanmaktadır. Çoğu zaman bu yer kayıplarının ortadan kaldırılması için uzun süreli ve pahallı ortodontik tedaviler gerektirmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişin oluşturduğu boşluk, altındaki sürekli dişin sürmesine kadar mutlaka bir yer tutucu yapılarak korunmalıdır.

 

Yer tutucular, çocukların dişleri ve çenelerine uygun olarak diş teknisyenleri tarafından hazırlanırlar. Uygulanmaları ve kullanımları oldukça kolaydır. Çocukların diş gelişimine, kayıp diş sayısına ve yerine göre yer tutucular sabit veya hareketli olarak hazırlanabilirler. Yer tutucular, çekilen süt dişinin altındaki kalıcı dişin ağız içerisine sürmesine kadar ağızda kalmalıdır.

 

 

 

Yer tutucuların ağız içerisine yapıştırılmasından sonra dikkat edilmesi gereken bazı faktörler;

 

1- Sakız, karamel gibi yapışkan yiyeceklerin tüketilmemesi önemlidir. Bu tarz yiyecekler çekme kuvveti uygulayarak yer tutucunun yerinden çıkmasına neden olabilmektedir.

 

2- Yer tutucuların yerinden çıktığı durumlarda en kısa zamanda diş hekimi veya pedodontiste başvurarak yer tutucu yeniden yerine yapıştırılabilir.

 

3- Yer tutucu dil veya parmak ile bastırılmamalı veya oynanmamalıdır.

 

4- Yer tutucunun çevresi düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

 

5- Yer tutucuların yapıştırılmasından sonra düzenli olarak (6 ay) diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

 

6- Yer tutucunun kırılması veya çiğneyici kuvvetler nedeniyle ezilmesi durumunda ise yerine yenisinin yapılması gerekmektedir.

 

 

 

1-Laing E, Ashley P, Naini FB, Gill DS. Space maintenance. Int J Paediatr Dent. 2009;19(3):155-62.

2-Butani Y, Levy SM, Nowak AJ, Kanellis MJ, Heller K, Hartz AJ, Dawson DV, Watkins CA. Overview of the evidence for clinical interventions in pediatric dentistry. Pediatr Dent. 2005;27(1):6-11.

 

 

Sitemizi tavsiye ediniz

Share |

20.02.2011


Site Haritası  |  İletişim  |  Tavsiye Ediniz   |  Url Submit Link Pages  |  Site EkleBlog

Copyright © 2013 All Rights Reserved

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Cocuk | Nadya | Bilgi | Blog

 

dişhekimi dişdoktoru dişci çocukdişi bebekdişi küçükdişi diştedavisi çürükdiş dişsancı dişdolgusu protezdiş dişağrısı dişhekimi dişuzmanı Dr. dişrandevüsü sütdişi diştedavisi dişfırça dişçürükğü dişmacunu

dolgu,pediatric dentistry,childrens dental care,adolescent dental care,infant dental care,agız,dis,cocuk,sakız,jiklet,jikletsüt,korku,dishekimi korkusu,uzman dis hekimi,eksik  tedavisi,ortodonti,yer, tutucu,dis cekimi,sütdişi,bebek,flor,koruyucu,disojesi,genel anestez,sedasyon,dis agrisi,diste kararma,boyanma,bebek,biberon.emzik.emzirme.anne sütü, estetik ağız takma diş estetiği beyazlatma hekimi sağlığı hastanesi tedavi merkezi sağlığı doktoru beyazlatma dental klinik hekimliği dişçi laminate laminat istanbul ankara etiler türkiye yaptırma yaptirma taktirma taktırma dişhekimi,dış,dıs, dishekimi estetiği güzel dişler, ağız ve diş sağlığı merkezi, Diş Tedavi Merkezleri,  Diş Sağlığı ve Önemi, diş yaptırmak,diştedavisi,çocukdişitedavisi,bebekdişhekimi,dişmuayenesi,fenerbahçe,